7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając centrum szkoleniowe  

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje lub rozwinąć nowe umiejętności? Świetny pomysł. Wiesz już, w jakim kierunku chcesz się dokształcić? Czas więc na wybranie odpowiedniego organizatora szkoleń. No właśnie, czyli jakiego? Zadanie wcale nie jest proste, ponieważ na polskim rynku jest wiele centrów szkoleniowych. Przygotowaliśmy zestaw elementów, które warto sprawdzić, dokonując wyboru.

 

1.      Zgodność profilu centrum szkoleniowego z Twoimi zainteresowaniami

 Chcesz skorzystać ze szkoleń z określonej dziedziny – np. z obszaru biznesowego? Jeśli tak, poszukaj firmy szkoleniowej, która koncentruje się właśnie na tej niszy. To może świadczyć o bardzo wysokich standardach przygotowanych programów oraz wysokich kompetencjach prowadzących. Poza tym kiedy lista standardowych szkoleń otwartych będzie stosunkowo krótka, łatwo Ci będzie na niej znaleźć zajęcia o odpowiednim dla siebie profilu i dokonać wyboru.

2.      Kompetencje trenerów w firmie szkoleniowej

Warto sprawdzić, czy organizator szkoleń jasno wskazuje, kto będzie prowadzić zajęcia. To ważna informacja, która pozwoli Ci ocenić wartość merytoryczną oferowanych zajęć. Najlepiej, jeżeli na stronie ze szkoleniami jest udostępniona lista trenerów wraz z biogramami. Te informacje pomogą Ci sprawdzić, czy prowadzący mają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i doświadczenie praktyczne w interesującej Cię tematyce. Być może z którymś z trenerów zdarzyło Ci się już wcześniej pracować?

Uwaga! Jeżeli na stronie firmy szkoleniowej nie ma w ogóle informacji o tym, kto prowadzi zajęcia, warto przemyśleć współpracę z taką jednostką. Może się bowiem zdarzyć, że kursy odbywają się pod opieką osób z niewystarczającym doświadczeniem, a ich przebieg Cię zawiedzie.

3.      Możliwość skorzystania ze szkoleń online i offline

 W czasach po pandemii koronawirusa dostępność zdalnego modelu szkoleń jest „oczywistą oczywistością”. Taka forma zdobywania wiedzy może być również efektywna jak spotkania odbywane na żywo. Jednocześnie wiąże się ona z oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Nie trzeba dojeżdżać do centrum szkoleniowego, a cena zajęć może być nawet o kilkanaście procent niższa.

Warto wybrać organizatora szkoleń, który daje możliwość wyboru – tak, abyś mógł za zadecydować przy wyborze każdego kursu, czy chcesz go zrobić przez internet, czy „na żywo”.

4.      Informacje o programie szkolenia w ofercie

W ofercie szkolenia musi się znaleźć informacja o tym, jak będą przebiegać zajęcia. Powinieneś się dowiedzieć o zagadnieniach, które zostaną poruszone oraz formach pracy. Dobrze, jeżeli zostały rozpisane poszczególne moduły tematyczne, przez które prowadzący przejdzie na zajęciach. Dzięki temu:

  • będziesz wiedzieć, czego dokładnie nauczysz się na zajęciach – ocenisz, czy to zagadnienia, które Cię interesują;

  • podejmiesz świadomą decyzję o tym, czy dana oferta szkolenia jest na pewno odpowiednia dla Ciebie.

 

Sprawdź też: 5 szkoleń przydatnych każdemu managerowi

 

5.      Możliwość organizacji szkolenia pracowników w formule otwartej i zamkniętej

Zastanawiasz się, gdzie szkolić pracowników? Zanim wybierzesz odpowiednie centrum szkoleniowe, zastanów się, jaka formuła zajęć Cię interesuje. Czy Twojemu zespołowi wystarczą szkolenia otwarte, a więc takie, na które może się zapisać każdy? A może chcesz, żeby program zajęć został przygotowany z myślą o potrzebach biznesowych Twojej firmy?

Dobra firma szkoleniowa zaoferuje oba modele współpracy. Z jednej strony będziesz mógł zaoferować pracownikom ciekawe zajęcia rozwojowe, które podniosą ich ogólne kompetencje – ot, np. szkolenie z analizy danych w Excelu. Z drugiej strony, gdy zajdzie taka potrzeba, wynegocjujesz z firmą szkoleniową tematykę i zakres zajęć, które wpisują się w Twoje oczekiwania biznesowe. Taką możliwość masz również u nas – program szkolenia szytego na miarę przygotujemy w ok. 3 tygodni. Możemy przeprowadzić zajęcia w Twojej firmie.

6.      Małe grupy szkoleniowe

Szkolenia powinny się odbywać w wąskim gronie kursantów – tak, aby trener mógł poświęcić każdemu uczestnikowi odpowiednio dużo uwagi. Ma to znaczenie zarówno podczas zajęć o charakterze praktycznym, np. dotyczących analityki biznesowej, jak i przy kształtowaniu kompetencji miękkich. Aby każdy kursant mógł wziąć pełnoprawny udział w symulacjach, burzy mózgów czy dyskusji, grupa nie może być większa niż 8-12 osób. To równie ważne podczas zajęć stacjonarnych, jak i online.

7.      Certyfikat ukończenia kursu w centrum szkoleniowym

Chociaż na szkolenia zapisuje się przede wszystkim z myślą o poszerzeniu swojej wiedzy i umiejętności. Jednak równie ważny jest aspekt pragmatyczny. „Dowód” na ukończenie zajęć może być argumentem podczas rozmowy o pracę czy w procesie uzyskiwania awansu zawodowego. Dlatego warto wybrać miejsce, w którym są wydawane stosowne certyfikaty. Upewnij się, że interesująca Cię firma przygotowuje takie dokumenty, zanim podejmiesz decyzję, gdzie się szkolić.

Podsumowując, kiedy zastanawiasz się, gdzie szukać szkoleń, zwróć uwagę nie tylko na tematykę kursów, ale i na ich formę realizacji, kompetencje prowadzących i warunki prowadzenia zajęć. Cierpliwie poszukaj partnera, który da Ci pewność, że zainwestowane pieniądze przełożą się na realne podniesienie kwalifikacji.