Hybrydowy model pracy – czy warto go wdrożyć w firmie?

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele firm było zmuszonych zamknąć biura i przenieść pracę w tryb home office. Teraz, co prawda, problemy z koronawirusem (najprawdopodobniej!) się skończyły, ale… wielu pracowników polubiło się ze zdalnym trybem realizacji obowiązków zawodowych. Dla Twojej firmy może to być duża szansa – pomyśl o tym, aby wdrożyć hybrydowy model pracy. Zobacz, dlaczego warto oraz jak to zrobić.

Praca hybrydowa – co to w ogóle jest?

Pojęcia zdalnego i hybrydowego trybu pracy mogą Ci się wydawać tożsame. Nie ma w tym nic dziwnego – to zjawisko, które na szeroką skalę pojawiło się dopiero po wybuchu pandemii. Warto więc już na start wyjaśnić, że hybrydowy system pracy nie jest tym samym co praca zdalna.

Na czym zatem polega różnica? Praca w systemie hybrydowym oznacza częściowe wykonywanie obowiązków w biurze, a częściowe – zdalnie. W ten sposób można połączyć zalety obu trybów działania firmy i wyciągnąć z nich maksimum korzyści.

Hybrydowy system pracy – co może dać Twojej firmie?

Praca w systemie hybrydowym może być bardzo dobrym wyborem dla firmy. Trzeba przy tym pamiętać, że taki model da się wdrożyć wyłącznie w określonych przypadkach. Nie da się np. „na home office” wykonywać pracy fizycznej – ot, np. związanej z obsługą taśmy fabrycznej czy kompletacją zamówień w magazynie. Jednak już wszelkie pozycje związane z „pracą biurową” mogą być przynajmniej częściowo realizowane poza biurem. Co to daje?

Praca w systemie hybrydowym = optymalizacja kosztów prowadzenia działalności

W modelu hybrydowym tylko część pracowników przebywa w biurze. Oznacza to, że np. można się zdecydować na zmniejszenie jego powierzchni. To przełoży się oczywiście na obniżkę czynszu.

Mniej osób przebywających codziennie po 8 godzin w firmie to również:

  • niższe opłaty za media – np. prąd czy wodę, co wynika z ich mniejszego zużycia;

  • ograniczenie eksploatacji sprzętów i urządzeń biurowych;

  • możliwość ograniczenia liczby miejsc parkingowych opłacanych przez firmę.

Gdyby podliczyć te oszczędności – zwłaszcza w dobie kryzysu na rynku – okazuje się, że są one bardzo duże.

Hybrydowy model pracy pomaga zwiększyć motywację zespołu

Tym, co wiele osób pokochało w pracy zdalnej, była możliwość zachowania lepszej równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Praca z domu daje większą elastyczność i… pozwala zaoszczędzić czas. Można więc np. pospać godzinę dłużej przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków, zamiast spędzać ją w korkach w drodze do biura. W dobrze zorganizowanym home office łatwiej też znaleźć spokój na wykonanie trudniejszych zadań wymagających skupienia – w gwarnym biurze może być o to trudniej.

Dlatego możliwość wykonywania obowiązków z domu może poprawić ogólny „dobrostan” pracowników, a w efekcie – ich wydajność i zaangażowanie.

Motywację podnosi również sama możliwość wyboru, czy pracuje się zdalnie, czy z siedziby firmy. Pracownik, który może zadecydować, jak danego dnia będzie wykonywać obowiązki, ma większe poczucie kontroli i odczuwa swoją „podmiotowość”. W efekcie będzie go łatwiej zatrzymać w firmie na długie lata.

Praca hybrydowa zwiększa kontrolę nad wynikami pracowników

Kiedy w biurze jest zatrudnionych kilkadziesiąt czy kilkaset osób, nawet dobry menedżer może mieć problemy ze śledzeniem postępów każdej z nich. Model hybrydowy pracy niejako „wymusza” wdrożenie systemów IT, które to uławiają. To aplikacje, które pozwalają planować zadania, kontrolować progres i „wyłapywać” wszelkiego rodzaju trudności czy opóźnienia. Osoby, które pracują częściowo zdalnie, są bardziej skłonne do korzystania z nich. Przynosi to korzyści zarówno zatrudnionym, jak i kierownictwu – zwłaszcza gdy menedżer wie, jak skutecznie zarządzać pracownikami zdalnymi.

Czytaj też: 6 błędów, które może popełnić manager przy zdalnym zarządzaniu zespołem

Możliwość pracy hybrydowej to atut podczas rekrutacji

Ponieważ praca w systemie hybrydowym stała się obecnie „modna”, coraz więcej specjalistów oczekuje zatrudnienia w tej formie. Warto ją więc zaoferować, aby przekonać do siebie pracowników o wysokich kwalifikacjach. 

Należy też pamiętać, że hybrydowy tryb pracy pozwala pokonać „bariery lokalizacyjne” – pomaga przyciągnąć nowych członków zespołu, którzy mieszkają w większej odległości od siedziby firmy. Dlaczego? Takiemu pracownikowi przyjazd do biura na 1-2 dni w tygodniu nie sprawi dużej trudności, nawet jeśli będzie to oznaczało 3 h spędzone w pociągu.

W efekcie, po wprowadzeniu możliwości pracy hybrydowej, firma zyskuje dostęp do znacznie szerszej „puli talentów”. To zwiększa jej szanse na rozwój.

Wniosek? Jeżeli jeszcze nie oferujesz opcji pracy hybrydowej, a profil prowadzonej działalności na to pozwala – czas na wprowadzenie zmian. Pamiętaj jednak, że wdrożenie tego trybu funkcjonowania firmy wymaga specyficznych kompetencji menadżerskich. Jeśli chcesz je nabyć, zapisz się na szkolenie Zdalne zarządzanie zespołem. Dowiesz się na nim, jakie są wyzwania dotyczące pracy online oraz jak sobie z nimi radzić, aby wydobyć pełen potencjał zespołu. Sprawdź dostępne terminy!