Jak radzić sobie ze stresem podczas wystąpień publicznych? 6 sprawdzonych strategii

Wystąpienia publiczne to podstawa sukcesu w życiu zawodowym. Jednak sytuacja, w której są na Ciebie zwrócone oczy kilku, kilkunastu, a nawet kilkuset osób, może „paraliżować”. Powód jest prosty – to stres przed wystąpieniem publicznym. Jak sobie z nim radzić? Oto kilka skutecznych sposobów, które pozwolą Ci wygłosić angażującą prezentację i wzmocnić pewność siebie

Stres przed wystąpieniem publicznym – czy na pewno szkodliwy?

Co to stres? Najogólniej – jest on sposobem, w jaki organizm reaguje na sytuacje, które zaburzają jego równowagę i „wytrącają ze stanu harmonii”. To naturalny mechanizm obronny, który pozwala poradzić sobie w sytuacji zagrożenia. Procesy fizjologiczne, które zachodzą w chwili kontaktu ze stresorem (a zatem zjawiskiem zmuszającym do wyjścia poza „strefę komfortu”), mają wprowadzić organizm w stan najwyższej gotowości. Do czego? Do podjęcia walki albo do ucieczki.

Ten instynkt, towarzyszący człowiekowi od zarania dziejów, ma Cię przygotować do wzmożonego działania. Pod warunkiem, że Cię nie sparaliżuje. Kluczem do sukcesu jest więc wejście w stan eustresu, czyli stresu pozytywnego. Takiego, który pozwala lepiej się skoncentrować i zyskać więcej energii. To reakcja, która sprawi, że Twoje wystąpienie publiczne pójdzie świetnie. Zobacz więc, jak to zrobić!

Jak radzić sobie ze stresem przy wystąpieniach publicznych?

Stres przed wystąpieniami publicznymi jest zrozumiałym zjawiskiem – zwłaszcza, gdy przed Tobą pierwsze prezentacje przed szerszym gronem. Dobra wiadomość jest taka, że możesz go znacząco ograniczyć. Poznaj nasze sposoby na stres.

1.      Upewnij się, że Twoje wystąpienie publiczne jest dobrze przygotowane

Chcesz wypaść podczas prezentacji naturalnie? To ważna sprawa, jednak… „luz” musi iść w parze z bardzo rzetelnym przygotowaniem do wystąpienia pod względem merytorycznym. Zadbaj więc o:

  • zgłębienie tematu, na który będziesz mówić – im szersza będzie Twoja wiedza na jego temat, tym łatwiej będzie zachować spokój i spójność logiczną,

  • przygotowanie dobrych notatek – sama prezentacja multimedialna może nie wystarczyć! Dodatkowo warto mieć pod ręką konspekt wystąpienia z hasłowymi zapiskami dotyczącymi punktów, które chcesz poruszyć. Dzięki niemu, nawet jeśli zgubisz wątek, szybko opanujesz sytuację,

  • przygotowanie się na pytania odbiorców – jeszcze przed spotkaniem zastanów się, jakie kwestie mogą być przedmiotem ich dociekań.

Jeśli masz taką możliwość, spróbuj też przećwiczyć swoje wystąpienie – np. przed lustrem. To również pozwoli Ci się oswoić z sytuacją.

2.      Wyobraź sobie najgorszy możliwy scenariusz

Dobrym sposobem na stres jest „przepracowanie w głowie” tego, co może się stać. Zastanów się, co może pójść nie tak podczas Twojego wystąpienia? Zaczniesz się jąkać? Zgubisz wątek? Stracisz uwagę audytorium? Pomyśl, co stanie się dalej w każdej z tych sytuacji? Taka wizualizacja udowodni Ci, że… świat nie zawali się, nawet jeśli popełnisz błąd. To refleksja, która pomoże rozładować stres przed wystąpieniem publicznym.

3.      Wzmocnij swoją pewność siebie przez odpowiedni strój

Zadbaj o profesjonalny wizerunek. Już to, że założysz elegancki garnitur czy sukienkę biznesową, może wzmocnić Twoje poczucie własnej wartości i pozwoli wejść na scenę (czy do sali konferencyjnej) pewniejszym krokiem.

Ale uwaga! Twój strój powinien być jednocześnie wygodny. Zbyt ciasna marynarka czy uciskające buty mogą rozproszyć Cię w trakcie wystąpienia, a to podniesie poziom stresu.

4.      Naucz się początku wystąpienia na pamięć

Próba zapamiętania całej wypowiedzi zdanie po zdaniu to droga donikąd. Jednak eksperci często podpowiadają, że sposobem na stres nauczenie się pierwszych kilku zdań prezentacji. Dlaczego? Ponieważ to będzie dobry sposób na mentalne „przełamanie lodów”. Kiedy wejdziesz w wystąpienie pewnym krokiem, z każdym kolejnym wypowiedzianym słowem będzie Ci łatwiej.

5.      Mów do najbardziej przyjaźnie wyglądających osób

W trakcie wystąpienia publicznego powinno się utrzymywać kontakt wzrokowy z publicznością. To sposób na zaangażowanie odbiorców i wzbudzenie ich sympatii. Co jednak zrobić, jeżeli stresujesz się patrzeniem na audytorium? Wybierz kilka osób, które wyglądają najprzyjaźniej.

Może na sali jest Twój bliski kolega z zespołu lub koleżanka, z którą często rozmawiasz przy kawie na przerwie? Skup swoją uwagę właśnie na takich osobach. Być może po kilku pierwszych minutach uda Ci się przerzucić ją także na innych odbiorców.

Inne rozwiązanie to skupianie wzroku na czołach odbiorców, a nie na ich oczach. Chociaż będziesz stwarzać wrażenie, że patrzysz im w oczy, w rzeczywistości nie będziesz się „narażać” na konfrontację.

6.      Nie pokazuj po sobie stresu – walcz z trzęsącymi się dłońmi!

Częstymi objawami stresu przed wystąpieniem publicznym jest drżenie rąk czy nóg. Jak sobie z nimi poradzić podczas prezentacji?

  • Drżeniu rąk możesz z łatwością zapobiec, trzymając w nich cięższy przedmiot. Może to być np. telefon czy solidne pióro.

  • Jeżeli drżą Ci nogi – oprzyj się lekko o stół lub mównicę.

To pozwoli Ci „ustabilizować” ciało, a dzięki temu – opanować również emocjonalne objawy stresu.

Pamiętaj też, że najlepszym lekarstwem na stres przed wystąpieniami publicznymi jest praktyka. Im częściej będziesz się prezentować przed szerszym audytorium, tym bardziej wzmocnisz swoją pewność siebie. Wsparciem może też być dla Ciebie dobre szkolenie ze sztuki wystąpień publicznych. Dowiesz się na nim nie tylko, jak pokonać stres, ale również jak zadbać o dobrą autoprezentację oraz w jaki sposób przygotować samo wystąpienie. Rozważ skorzystanie z takiej opcji i krok po kroku stań się mistrzem przemawiania przed szerokim audytorium.