Ile czasu potrzeba, żeby nauczyć się obsługi Excela?


Microsoft Excel to jeden z tych programów, które niemal każdy ma na swoim komputerze. Mimo to, potencjał tej aplikacji – w kontekście zarządzania firmą – pozostaje najczęściej niewykorzystany. Tymczasem wystarczy poznać podstawy Excela, aby zacząć go wykorzystywać np. do analizy danych biznesowych czy przy prowadzeniu skomplikowanych projektów. Zastanawiasz się, ile trwa nauka Excela? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Nauka programu Excel – czy naprawdę warto?

Patrzysz na arkusze kalkulacyjne i… wydaje Ci się, że ich opanowanie jest skomplikowane? Nic bardziej mylnego! Z odpowiednim wsparciem nauka Excela od podstaw idzie bardzo płynnie. Warto się przełamać, ponieważ to oprogramowanie, które może Cię wesprzeć w prowadzeniu biznesu na wiele sposobów.

 

Pamiętaj, że Excel:

 • jest stosunkowo niedrogi, zwłaszcza gdy porównać go z zaawansowanym oprogramowaniem do analizy danych i… najczęściej już go po prostu masz. W końcu jest dostępny w pakiecie MS Office, razem ze świetną wersją Outlooka, a także z Wordem i PowerPointem!

 • kryje w sobie OGROMNE zasoby możliwości, które można wykorzystać w wielu obszarach działań biznesowych. Wbrew pozorom, nie tylko do tworzenia prostych tabelek i obliczeń księgowych.

Podstawy Excela – pierwszy krok w stronę lepszej kontroli nad zasobami firmy i procesami biznesowymi

Gdy poznasz podstawy Excela, a potem przejdziesz na bardziej zaawansowane poziomy, oprogramowanie wykorzystasz np. do:

 • kontroli postępów w realizacji planów biznesowych – finansowych i związanych z innymi zasobami przedsiębiorstwa;

 • prowadzenia rozliczeń pracowników i podwykonawców;

 • wykonywania zaawansowanych obliczeń statystycznych – przydatnych do wykrywania zależności pomiędzy różnymi, pozornie niepowiązanymi, aspektami działalności;

 • zarządzania zasobami magazynowymi, sprzętowymi i wieloma innymi;

 • nadzorowania przepływu towarów różnymi kanałami dystrybucji;

 • tworzenia przejrzystych, interaktywnych planów działań – np. marketingowych, sprzedażowych, związanych z rozbudową infrastruktury firmy.


Przykłady tego, jak wykorzystuje się Excela w biznesie, można mnożyć w nieskończoność. Przekonasz się o tym, kiedy poznasz lepiej potencjał tego oprogramowania. Zajmie Ci to mniej czasu niż myślisz! 

Ile trwa nauka Excela od podstaw?

Na pierwszy rzut oka nawet podstawy Excela mogą się wydawać trudne. Komórki, formuły, mnóstwo nowych funkcji… dla osoby, która wcześniej miała do czynienia wyłącznie z edytorem tekstu czy aplikacją do prezentacji, to może być „zbyt wiele”. Jednak pod okiem dobrego szkoleniowca można bardzo szybko zrozumieć zasadę działania Excela i zacząć go wykorzystywać.

Ile zatem zazwyczaj trwa nauka Excela? Przez wszystkie kluczowe funkcje i dostępne rozwiązania można przejść nawet w… 8 dni.


Nauka Excela w 8 dni?! Tak, to możliwe!

Jak potwierdza doświadczenie naszych kursantów, z podstawami programu Excel, a także z zasadami tworzenia zaawansowanych formuł w tej aplikacji można zapoznać się w ciągu dość krótkiego, ale rozbudowanego kursu.

Właśnie dlatego powstało szkolenie Microsoft Excel od podstaw do eksperta. Program obejmuje 64 godziny pod okiem doświadczonego trenera IT i biznesu. Jest przeznaczone dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z arkuszami kalkulacyjnymi, ale chcą poznać więcej niż podstawy Excela. W tym czasie można zdobyć wiedzę o:

 • podstawowych funkcjonalnościach oprogramowania – np. o typach plików i arkuszy kalkulacyjnych, kluczowych ustawieniach, sposobach personalizacji dokumentów itp.;

 • formułach, formatowaniu warunkowym, tabelach i walidacji danych – to pozwoli tworzyć proste i bardziej zaawansowane raporty oraz analizy danych dotyczących firmy;

 • zaawansowanych metodach tworzenia formuł, zarządzania skoroszytami czy sposobach współdzielenia plików – tak, aby uczynić z Microsoft Excel prawdziwy „kombajn” usprawniający działanie firmy na wielu polach.

Czy kurs podstaw Excela wystarczy, żeby w pełni wykorzystać potencjał tego oprogramowania?

Nauka Excela – online czy stacjonarnie – przyniesie najlepsze efekty, jeśli tuż po ukończeniu kursu wykorzystasz zdobytą wiedzę w praktyce. Jeżeli zaczniesz od razu używać arkuszy kalkulacyjnych i przekładać ćwiczenia z zajęć na realia codziennych obowiązków – szybko nabierzesz płynności. Zdobyte w ten sposób solidne fundamenty ugruntujesz już na bardziej wyspecjalizowanych kursach – np. dotyczących prognozowania sprzedaży czy też stosowania tabel przestawnych w Excelu

Dowiedz się więcej: Tabele przestawne w Excelu – czym są i jak je wykorzystać?

Pewne jest jedno: kompleksowy kurs Excela od podstaw pozwoli Ci zdobyć kompetencje przydatne w codziennym prowadzeniu biznesu. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zoptymalizować procesy w firmie, a w efekcie – cieszyć się intensywnym rozwojem. Zainwestuj zatem kilkadziesiąt godzin i zwiększ swoje możliwości.