Szkolenia biznesowe: stacjonarnie czy online – plusy i minusy obu rozwiązań

Myślisz o skorzystaniu ze szkoleń biznesowych? Dobry wybór – bez względu na to, czy chcesz podnieść swoje kwalifikacje, czy zyskać umiejętności, które pomogą zdobyć wymarzoną pracę. Pozostaje jednak ważne pytanie: szkolenia stacjonarnie czy online? Oba rozwiązania mają swoje plusy oraz minusy. Warto je rozważyć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Profesjonalne szkolenia biznesowe stacjonarnie – co je wyróżnia?

Szkolenia stacjonarne to tradycyjny sposób organizacji spotkań podnoszących kwalifikacje. W tej postaci są one organizowane od dekad i wiele osób przyzwyczaiło się do tej formuły. Nie bez powodu! Szkolenia stacjonarne są też w dużej mierze eventem towarzyskim – miłą przerwą w wykonywaniu obowiązków oraz szansą na nawiązanie kontaktów networkingowych. I to niewątpliwie zalety tej metody korzystania z zajęć.

Innymi zaletami szkoleń stacjonarnych są:

·         więcej pola do luźnej dyskusji podczas zajęć niż na szkoleniu online – sprzyja temu bezpośredni kontakt uczestników z prowadzącym;

·         możliwość przeprowadzenia ćwiczeń w „namacalnej” formule – np. z wykorzystaniem prawdziwych kartek czy poprzez symulacje na żywo, co może sprzyjać lepszemu przyswojeniu umiejętnością.

Warto też pamiętać, że szkolenia biznesowe zamknięte, np. te prowadzone dla jednej firmy, mogą się odbyć w siedzibie organizacji. Najczęściej jednak organizowane są szkolenia biznesowe otwarte – odbywają się one w dużych miastach, np. w centrach konferencyjnych.

Jakie są wady szkoleń stacjonarnych? Przede wszystkim warto wymienić:

·         cenę wyższą o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent niż przy szkoleniu biznesowym online – powód jest prosty: koszt organizacji takich spotkań jest również większy. Trzeba np. wynająć salę, zorganizować catering, a prowadzący często musi dojechać z innej części Polski i skorzystać z noclegu. To wszystko wpływa na wysokość opłaty;

·         więcej czasu, który zostanie pochłonięty przez uczestnictwo w szkoleniu – to efekt tego, że uczestnicy muszą na nie dojechać, czasami tylko na drugi koniec miasta, a czasami w odległe rejony kraju; to również podnosi koszt przedsięwzięcia.

Sprawdź również: 5 szkoleń przydatnych każdemu managerowi

Szkolenia biznesowe online – dlaczego warto być na „tak”?

Jeszcze kilka lat temu szkolenia biznesowe przez internet należały do rzadkości. Jeśli były organizowane, to raczej tylko w formie prostych webinarów – np. jako wprowadzenie do faktycznych kursów. Jednak sytuację zmieniła pandemia COVID-19. W jej efekcie nie było możliwe odbywanie spotkań stacjonarnie, a potrzeby szkoleniowe stały się jeszcze bardziej palące.

Sytuacja spowodowała przejście szkoleń w tryb zdalny i… bardzo szybko okazało się, że to był strzał w dziesiątkę! Zaletami, które docenili uczestnicy, były:

·         niższa cena zajęć niż szkoleń biznesowych stacjonarnie – np. decydując się na nasze szkolenia w formie online, zawsze możesz liczyć na 20% rabatu w porównaniu do ceny zajęć offline;

·         łatwiejsza dostępność kursów biznesowych online – jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, znalezienie w okolicy ciekawego szkolenia biznesowego na temat, który Cię interesuje, może być wyzwaniem. Tymczasem w internecie te ograniczenia znikają, ponieważ zyskujesz dostęp do zajęć prowadzonych przez najlepszych ekspertów w kraju. Prościej też znaleźć dogodny termin zajęć;

·         mniej czasu poświęcanego na uczestnictwo w szkoleniu biznesowym – nie tracisz go np. na dojazd, w tym na stanie w korkach. Jesteś więc bardziej wypoczęty i lepiej przyswajasz wiedzę.

A co z wyzwaniami, które wiążą się z uczestnictwem w szkoleniach biznesowych online? Najważniejsze to konieczność znalezienia spokojnego miejsca na udział w nim. Najlepiej, jeśli na czas zajęć znajdujesz się w osobnym pomieszczeniu, tak by rodzina czy współpracownicy nie przeszkadzali. Możesz również mieć większy problem ze skoncentrowaniem się na zajęciach. Pomagają jednak np. wyłączenie powiadomień i wyciszenie telefonu.

Która forma szkoleń biznesowych bardziej odpowiada Twoim potrzebom? U nas możesz skorzystać z obu wariantów. Wybierz więc ten najbardziej odpowiedni dla siebie.